Poradnik kierowcy międzynarodowego – część 1. – Jak zachować zdrowie w długich trasach?.

kierowca-miedzynarodowy-trasa-poradnik

Większość osób z branży zapewne zdaje sobie sprawę, że zawód kierowcy międzynarodowego to ciężka praca. Praca sama w sobie jest monotonna, a sama natura tego zawodu siedząca. Sprzyja to spożywaniu olbrzymich ilości kofeiny oraz śmieciowego jedzenia zwanego „fast food”. W dłuższej perspektywie prowadzi do niezdrowego stylu życia, który może odbić się nie korzystnie na zdrowiu kierowcy.

Prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn jest postój. Tak dokładnie postój!. Pewnie zastanawiacie się, co ten gość piszę? Naturalnie postój ma nam dać odpocząć, zgromadzić nowe pokłady energii w dalszą drogę. Jednak czy jest tak naprawdę..? Stajemy na wyczekiwaną pauzę, tankujemy, jemy, załatwiamy, bierzemy prysznic, robimy zakupy. Wszystko w jednym miejscu w odległości 30 metrów wszystkie niezbędne czynności, tylko czy aby na pewno zdrowo?  Oszczędzając czas, zatracając się w pędzie, zapominamy, że zdrowie jest najważniejsze.

Wymaga to jednak ruchu i przemyślanego procesu żywieniowego, nieopierającego się na szybkich produktach z parkingowych stacji/sklepów. Zachowanie balansu, nabycie odpowiednich nawyków pozwala zapobiec wypalaniu, utrzymać energię i dobre samopoczucie.

1. Pamiętaj o przemyślanym odżywianiu w trasie ( jesteś tym, co jesz).

Zrezygnujmy z sklepów na stacjach, parkingach, oferujących wielokrotnie przetworzoną żywość nadzianą substancjami, których nazwy ciężko wymówić, co dopiero napisać ;). Większość sklepów spożywczych posiada wystarczającą ilość miejsca parkingowego dla ciągnika siodłowego, chociażby trzeba było podjechać trochę dalej. Stracimy może trochę czasu jednak zyskamy dostęp do zdrowej żywności, oraz niższych cen produktów, które w miejscach postojowych są obłożone wysoką marżą. Kilka pozycji, które możemy wybrać w markecie:

  • Wstępnie umyte mieszanki sałaty czy szpinaku
  • Umyte i pokrojone mieszanki warzyw
  • Pakowane hermetycznie sałatki owocowe
  • Świeże owoce
  • Grillowanie chude mięsa
  • Zdrowe świeże pieczywa

2. Nie zapominaj o ćwiczeniach.

Brak ruchu w tym zawodzie jest dużym problemem. Ćwiczenia często wydają się trudne, gdy jesteś w trasie, jako kierowca ciężarówki.  Jedzie się naście godzin z rzędu, następnie 10 godzin bezczynności, i tak w kółko.  Jednak nie można zapominać, że ruch to zdrowie!. Oto kilka sugestii, które możesz wziąć pod uwagę:

  • Składany rower można schować w przedziale dla osób leżących, a następnie przestawić na fotel pasażera, gdy przyjdzie czas, aby położyć się spać.
  • Zwykły dres i wygodne obuwie, które pozwoli nam na wykonanie kilku podstawowych ćwiczeń fizycznych, dłuższy spacer czy nawet bieg. Zajmuje niewiele miejsca.
  • Podstawowy zestaw hantel do ćwiczeń, bardzo efektywny przy systematyczności, zajmujący niewiele miejsca. Oczywiście zadbajmy o bezpieczne położenie w kabinie żeby przypadkiem któraś z hantel nie dostała się pod jeden z pedałów.
  • Krokomierz do śledzenia postępów, który jest świetnym motywatorem.

3. Zadbaj o odpowiedni sen.

Odpowiedni wypoczynek w tym sen ma zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia. Niestety fabryczne materace nie zapewniają odpowiedniego komfortu podczas snu. Zainwestuj w wysokiej, jakości materac o odpowiednio dobranej twardości, który pozwoli odpowiednio się wyspać. Odpowiednie materace i poduszki posiadają oznaczenia sprzętu rehabilitacyjnego.
Warto również zaopatrzyć się w generator szumu białego, który skutecznie w trudnych sytuacjach blokuje szumy z zewnątrz.

4. Odpowiednio angażuj swój umysł.

Nie ma, co ukrywać, praca kierowcy w transporcie międzynarodowym w dużej części czasu jest porostu nudna. Kilometr po kilometrze monotonnych dróg, drzew, znaków, często zresztą tych samych w przypadku stałych tras. Może to powodować rozkojarzenie lub w niektórych przypadkach nadmierne zamyślanie w te same problemy, w końcu wszyscy jakieś mamy.  Nie każdy pewnie wie, jednak zbyt częste myślenie o problemach może zaburzyć ich obraz oraz wywołać reakcje emocjonalnie. Jednak zróżnicowanie tej całej rutyny jazdy może pomóc zachować czujność i świeżość:

Na rynku mnożą się firmy zajmujące sprzedażą książek audio, praktycznie każdy nowy tytuł jest dostępny w tej formie za cenę równą nośnikowi papierowemu nie jednokrotnie taniej. Dostęp do audiobooków jest niezwykle prosty. Zakup online, a dla mniej biegłych zakup w trasie na stacji benzynowej.  Warto również korzystać z częstych okazji. Jakiś czas temu jedna z polskich stacji benzynowych do zakupów benzyny za przysłowiowe parę groszy dokładała świetne tytuły. Słuchanie ich to nie tylko świetna zabawa dla naszego umysłu, dostępne są również różnego rodzaju kursy językowe, które może nie uczynią z Ciebie osoby biegle posługującej się tym językiem.  Możesz jednak nauczyć się pewnych przydatnych zwrotów, które często okażą się pomocne w trasie.

Nie zapominajmy o muzyce. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że „muzyka była cudem moralnego rozwoju” i pamiętaj to nie tylko radio grające w kółko kilkanaście przebojów. Kilka płyt czy pendrive z przesłuchanymi naście razy utworami. Rynek usług oferuje nam dostęp do serwisów typu ” Tindal „ w cenie paczki papierosów a czasem nawet za darmo. Wejdź w świat muzyki. Słuchasz muzyki tanecznej? Spróbuj posłuchać Antonio Vivaldiego. Może muzyka nowoczesna jest Twoim gustem?  Słuchaj muzyki świata. Serwisy oferują nam liczne opcje.

5. Pamiętaj o rodzinie.

Praca z dala od bliskich, co za tym idzie brak naszej osoby w życiu rodzinnym. Często prowadzi do nienajlepszych relacji. Łatwo jest wrócić do domu po kilku tygodniach z trasy i wegetować lub angażować się w własne prace domowe, jednak należy nie zapominać o zaangażowaniu w życie rodziny. Jednym ze sposobów na nawiązanie kontaktu z rodziną podczas pobytu w domu jest dzielenie się historiami podróży, zdjęciami, które robisz w trasie. Rozmawiaj z dziećmi, opowiadaj, dokąd będziesz jeździć. Zaciekaw je, poproś o przeczytanie dostępnych informacji z tych miejsc. Będzie to dla nich doświadczenie edukacyjne, a Ty możesz się z nimi spędzić wspólnie czas. Przesłuchałeś ciekawego audiobooka w trasie, podaruj papierową książkę dla współmałżonka. Gdy rozmawiacie razem przez telefon lub Skype, możesz dzielić się tym, co najbardziej zaciekawiło was w książce. Może się okazać, że macie jeszcze więcej wspólnego niż kiedykolwiek zdałeś sobie sprawę.

 

Zainteresował cię artykuł ?. Przeczytaj więcej i zapoznaj się z naszą firmą zajmującą się transportem międzynarodowym.

https://speedtruck.eu